Шедьоври на дърворезбата и окървавени камъни – новите военни паметници

За последното десетилетие „изплуваха“ нови 25 военни паметника в региона, издириха военния паметник най-нависоко в Пирин, За първи път и Белица е вписана с белези от историята- военни паметници. С министерска заповед музейни експерти и служители на държавната администрация проучваха на терен, за да актуализират и допълнят списъка с военните паметници в Пирински регион. Такова проучване не е правено от 2008-ма година.

Списъкът просто се актуализира, иначе военните паметници се вдигат по инициатива, с грижа и любов на признателни потомци. Освен тези, открити на терен. Сред новооткритите и описани са превърнали се набързо в знакови паметници в Банско, много от новите са и по повод 100 години от освобождението, окъпани с кръв на знайни и незнайни войни камъни, по височини и труднодостъпни места. Белязан е и най-нависоко естественият паметник в региона – това е паметната плоча в местността Качев чукар край планинското село Брежани, симитлийска община. Военният паметник е следа от Балканската война. На 12.X.1912 г. по време на Балканската война в тази местност в сражение между 50-ти пехотен полк и турската войска загинаха 13 български войници…… е изписано на паметната плоча.

Сред новите допълнения в списъка на военните паметници в региона е и шедьовърът на дърворезбарското изкуство – паметникът Хачкар, дар от арменци на Банско, по повод 105 години от освобождението на Банско.

В Белица за първи път са белязани паметни знаци, с военна стойност и значение, от освободителните движения. От времето на Първата световна война са за поклон пред храбростта на всички знайни и незнайни Беличани, загинали за България

В селе Елешница, разложко, е описан и Надгробен паметник на войници върху надгробна могила от античността.

В списъка вече има и паметници на граничари, загинали при изпълнение на служебен дълг, на опълченци. За какво са дейностите по издирване и актуализация на списъка с военни паметници ли? Грижа на държавата е да ги поддържа, при необходимост. Тъй като голяма част от белезите за славни дела на предците ни във военното дело, са инициатива и грижа на хората по места, които най-добре знаят и помнят историята на предците. Където се налага обаче, ежегодно от военното министерство се заделят средства. Тази година за поддръжка на военни паметници са инвестирани в региона над 15 000 лева. Има и идея, съвместно с общинските власти, при желание, да бъде инициирано и популяризиране на местата с военни паметници, чрез създаване на туристически маршрути.



Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *