Неподготвени чужденци закъсват по планините ни
Неподготвени за нашите планини се оказват все повече чужденци. Само за 1 месец има няколко случаи за изгубени чужди туристи – германски, израелски, обясни за Агенция БГ началникът на Планинска спасителна служба- Благоевград Георги Ботев.
Хижарят на „Иван Вазов“ му казал, че за първи път откакто той е там, над 15 години, чуждестранните туристи са повече от българските. Ботев смята, че това определя всичко, което се случва в нашата планина. Тези които идват, нямат информация. „Четат по разни техни каталози за българските планини и всички си мислят, че са малки и там пише, че са природни паркове и си мислят, че това са паркове за разходки и когато отидат горе на Додов връх на 2500 метра и видят трева 1, 50 метра, няма маркировка и пътеки, не знаят накъде да хванат и се набутат в река Друшлявица или в съседните улеи, няма сигнал на телефон. Вали дъжд, усещането там не е като за 2500 метра, а за над 4000 като в Алпите и хората казват: тук не трябваше да е така. Нашите планини не са много високи, но над 2500 метра не е малко“, разказва спасителят.
Смята, че силен вятър около 100 км/ч при 10 градуса дали ще е на 2, 3 или 4 000 метра, когато не са облечени хората, студът си е студ. А бедствието идва от това, че са неподготвени, неекипирани и неинформирани за нашите планини.
Планините ни са пълни с хора , а времето е лошо, има бързо развиващи се летни гръмотевични бури.
За спасителя основното преди да тръгнем в планината е информацията. Каквото и да предприема човек, би трябвало да се информира, за да го направи качествено. Да се прецени маршрутът, колко е дълъг, къде ще отседнем, какви са възможностите за водоснабдяване, храна, нашите физически сили дали са достатъчни за изминаването на този маршрут.