Какво се прави/ не се прави в извънредно положение?
Народното събрание гласува извънредно положение по предложение на Министерския съвет.Точката бе единодушно подкрепена от всички парламентарни групи.
Извънредното положение от 13 март до 13 април ще позволи затварянето на университети, училища и спортни зали. Също така затваряне на барове, игрални зали, спортни мероприятия, конференции, детски градини.
Както и използването на полиция и армия във въвеждането на карантината за хора, които я нарушават.
Друга мярка ще е промяна на пропускателния режим на границата. Външно министерство ще наложи забрана за пътуване зад граница, а здравното – спешно подготвя списък със страни, където не трябва да се пътува.
Здравната комисия в НС ще подготви законови промени за налагането на драстични глоби за нарушителите на карантината, които разболяват и други хора.
„Ще дадем знак на народа, че в критични ситуация може да се обединяваме. Заедно сме побеждавали в битки. Искаме за един месец това извънредно положение. То ни е нужно, главно, за недисциплинирани хора, които разнасят зарази. За места, където примерно ,представете си тези, които нарушиха забраната, абсолютно умишлено отидоха да се веселят и след това 14 души са заразени. Ние не знаем те с колко още са общували“, посочи премиерът Борисов.