Kоронавирусът извадил фирмите на светло
Кризата с коронавируса показа колко е важно да се работи на светло, тъй като хора, работили без трудови договори, бяха освободени от работа без социална закрила, без право на обезщетения за безработица, както и такива по Кодекса на труда, уточни директорът на Инспекция по труда Славянка Симитчийска. По думите й тези, които са вземали част от възнагражденията си нерегламентирано, пък получават по-ниски обезщетения.
От началото на пандемията през м.март “Инспекция по труда“ Благоевград извършва непрекъснато и проверки в предприятията относно спазване на противоепидемичните мерки. До края на м.септември са извършени 625 броя такива проверки.
Мерките, които следва да са съобразени с предписанията на здравните органи, са насочени в две направления: организационни и технически. В помощ на работодателите при определяне на най-ефективните мерки е на разположение достъпен напълно безплатно онлайн инструмент за интерактивна оценка на риска от разпространение на КОВИД-19, разработен от Европейската агенция за безопасност и здраве при работа на адрес https://oiraproject.eu/bg/oira-tools
Благодарение на Инспекцията по труда, която заяви превод на инструмента на български език и го адаптира с родното законодателство, той може да бъде да бъде използван и от работодателите у нас.
Инструментът за интерактивна оценка на риска от разпространение на КОВИД-19, както и още 40 достъпни на български език онлайн инструменти, повечето от които разработени по проект „Превенция за безопасност и здраве при работа“, могат да бъдат използвани и за инструктажи и обучения.
Помощник-инспектори, наети по проект „Оптимизация и иновации в ИА ГИТ“, могат да представят на работодателите функционалностите на всички инструменти. И двата проекта на ИА ГИТ се финансират от оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.