Ако успокоихте емоциите, да видим резултатите:
Ако погледнем по-далеч от носа си, иначе казано – ако прочетем цифрите, няма как да не отчетем, че ГЕРБ са победители. Уточняваме, че четем цифрите, защото – да имаш доверието и подкрепата на приблизително 1/3 от гласувалите след няколко мандата управление, вълни на протести срещу си, даже и агресивна кампания, не може да се отчете като загуба на изборите, та дори и с нула цяло и няколко процента по-напред да е друга партия.
До тук за общия резултат от гласуването в България. Сега в нашия си регион, Благоевград:
ГЕРБ са първа политическа сила, според окончателните резултати с точно 4,56% повече доверие от партията на Слави Трифонов – Има такъв народ. Те обаче безспорно са подобрили значително резултата си от парламентарния вот през април. 3 711 гласа повече са получили хората на Трифонов при чувствително намаление на броя гласове доверие за другите от т.нар. „партии на статуквото“. Повече са гласувалите и за Демократична България, и за Изправи се, мутри вън, и за Патриотите. Намалели са гласовете на доверие при ГЕРБ, БСП и ДПС. Но точно там най-ясно се личи доверието и недоверието, преференциално.
Абсолютен победител от извънредния вот е Стефан Апостолов. Депутатът от гражданската квота в листата на ГЕРБ в 44 и 45 парламент подобри резултатът си. В ниската избирателна активност, доверието към него се е повишило с 2 % спрямо резултатът му от предходните избори през април. В листата на ГЕРБ с респектиращо доверие са и кандидатите с депутатски стаж Георги Динев, Александър Мацурев, Стоян Стоев. Заслужава признание резултатът на Елена Ташкова, лидерът на жени ГЕРБ в Благоевград, която със своя кампания, без бордове и листовки, събира 930 преференции.
Категорично печеливша кандидатура е Албина Анева, която Мая Манолова привлече на своя страна за „Изправи се, мутри вън“ в последния момент и така вдигна резултата си с близо 2% и взима мандат от Благоевградски избирателен район. Адвокат Анева донесе за формацията на Манолова 1 639 преференции.
С респектиращо доверие е и друг адвокат с депутатски стаж, макар и закратко. Иван Димитров от Разлог оправда мястото на водач в листата на Демократична България с 1 996 преференции. Иначе и демократите вдигат доверието с близо 3 %.
Доверието с преференция си потвърждава и друг доскорошен депутат – Стоян Божинов от петричкото село Първомай. Божинов от ВМРО събира и в ниската избирателна активност в неделя над 1 000 преференции, но партията му категорично остава под чертата за вход в парламента.
Вътрешнопартийното състезание в червената листа разпилява намаляващото доверие към БСП и с преференциите. Депутатът от 44-тият парламент Богдан Боцев е с най-добър преференциален резултат. Гласуването на социалистите категорично показва, че Любен Милев не е за второто място в листата, доверието което събира, освен че е недостатъчно за депутат, го измества две позиции по-назад. Като изненада в червената листа някои определиха резултата на кмета на община Кресна Николай Георгиев. С 1 445 преференции той прави впечатление с доверието, но не би трябвало да се посреща с аплаузи като за кмет, втори мандат.
В листата на ДПС за първи път се наблюдава пренареждане, което е абсолютна смелост в партийния им порядък.
Иначе неуспели кандидат-кметове, кандидат-съветници и други с постоянно присъствие на избори събират и по-малко от малкото гласове доверие, което получават на избори. С цел неуронване на доброто им име и престиж, поименно няма да ги споменаваме. С препоръката – да се успокоят и да намерят друго поприще, различно от политиката.
И да се върнем още седмица-две назад – частичните кметски избори за кмет на община Благоевград? Защо Илко Стоянов стана кмет? Кандидатура в точния момент. Предшественикът му Румен Томов – по същия начин. И той влезе в кметския кабинет, но нелепо бе измъкнат от там. А докато водеше съдебна битка за кметуването си успя да допусне редица действия на свои приближени, които хич не се харесаха на гражданите на Благоевград. И за малко да оцелее и цял мандат да изкара, ако не бяха троянските коне.
И защото се повдига темата за някакви животни и стадния принцип, за хлебарки и чалгари, справедливо е да уточним че в изборът и избирането прозира неразбиране за това – що е то политиката, какъв трябва да бъде профилът на политиците и за какво всъщност ги избираме.
Такава е изборната 2021 година. И тя продължава. Тъкмо на средата сме и поне още един избор ни очаква. Изборът на президент. Избраните в парламента ще стискаме палци да проявят мъдрост и отговорност и да повярват в резултата – два вота с подобни показатели, независимо кому се харесват и кому – не.