О Б Я В А – МИГ СТРУМА

МЕСТНА ИНИЦИАТИВНА ГРУПА „СТРУМА – СИМИТЛИ, КРЕСНА И СТРУМЯНИ“ ОТКРИВА Процедура чрез подбор на проектни предложения с няколко крайни срока за кандидатстване BG06RDNP001-19.706 МИГ СТРУМА- СИМИТЛИ, КРЕСНА И СТРУМЯНИ МЯРКА 7.6Проучвания и инвестиции, свързани с поддържане, възстановяване и подобряване на културното и природното наследство на територията на МИГ “Струма”” от стратегията за ВОМР

 

МИГ „Струма – Симитли, Кресна и Струмяни“ обявява Процедура чрез подбор на проектни предложения с няколко крайни срока за кандидатстване № BG06RDNP001-19.706 МИГ „Струма – Симитли, Кресна и Струмяни“, Мярка 7.6 „Проучвания и инвестиции, свързани с поддържане, възстановяване и подобряване на културното и природното наследство на територията на МИГ “Струма”“ от Стратегията за ВОМР, финансирана от ПРСР 2014 – 2020 г. Процедурата се обявява в рамките на прилагане на подмярка 19.2 „Прилагане на операции в рамките на стратегии за Водено от общностите местно развитие“ на мярка 19 „Водено от общностите местно развитие“ от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г.

Цел на настоящата процедура е: Основна цел на мярката е да се да се повиши качеството на живот на хората, живеещи на територията на МИГ „Струма” чрез:

  • Проучвания и инвестиции в поддържане, възстановяване и подобряване на културното и природното наследство на населените места от МИГ;
  • Проучвания и инвестиции в ландшафт и обекти с висока природна стойност, включително съответните социално-икономически аспекти;
  • Действия за повишаване на информираността по екологични въпроси.

Допустими кандидати по процедурата са:

  • Местни поделения на вероизповеданията, регистрирани като юридически лица съгласно чл. 20 на Закона за вероизповеданията или признати за юридически лица по силата на чл.10 от същия закон, при условие, че:
  • проектите се изпълняват в съответствие с плана за интегрирано развитие на съответната община и са съгласувани със Стратегията за ВОМР;
  • не се предоставя финансова помощ по тази мярка на получатели, на които вече е предоставена финансова помощ по подмярка 7.6 „Проучвания и инвестиции, свързани с поддържане, възстановяване и подобряване на културното и природното наследство на селата“ от ПРСР 2014-2020 г.

Кандидатите трябва да имат седалище на територията на общините Симитли, Кресна и Струмяни и да отговарят на изискванията към бенефициентите, описани в Общите условия по мерките от Стратегията за ВОМР на МИГ „Струма“, финансирани от ПРСР 2014 –2020 (ЕЗФРСР).

Допустими за финансиране са следните дейности:

  1. Възстановяване, реставрация, ремонт и/или реконструкция на сгради с религиозно значение, в това число и дейности по вертикалната планировка и подобряване на прилежащите пространства.

            Допустими разходи по мярката са:

  1. Подобренията на недвижимо имущество – възстановяване, реставрация, ремонт и/или реконструкция на сгради с религиозно значение, в т.ч. и дейности по вертикалната планировка и подобряване на прилежащите пространства;
  2. Закупуването или вземането на лизинг на нови машини и оборудване, обзавеждане до пазарната цена на актива;
  3. Нематериални инвестиции: придобиването или развитието на компютърен софтуер и придобиването на патенти, лицензи, авторски права, търговски марки и др.;
  4. Разходи, свързани с проекта, в т. ч. разходи за предпроектни проучвания, такси, хонорари за архитекти, инженери и консултанти, консултации за икономическа устойчивост на проекта, извършени както в процеса на подготовка на проекта преди подаване на заявлението за подпомагане, така и по време на неговото изпълнение, които не могат да надхвърлят 12 на сто от общия размер на допустимите разходи по проекта, включени в т.1, т.2 и т.3.

Разходите за ДДС са допустими в случаите, когато не подлежат на възстановяване в съответствие с националното законодателство в областта на ДДС.

За да са допустими, разходите трябва да са необходими за изпълнение на планираните дейности и за постигане на целите на проекта/мярката.

За разходите по точка 4 се прилагат следните ограничения:

  • Разходите по точка 4 са допустими, ако са извършени не по-рано от 1 януари 2014 г., независимо дали всички свързани с тях плащания са направени.
  • Допустимите разходи по точка 4 „Разходи, свързани с проекта, в т. ч. разходи за предпроектни проучвания, такси, хонорари за архитекти, инженери и консултанти, консултации за икономическа и екологична устойчивост на проекта, извършени както в процеса на подготовка на проекта преди подаване на проектното предложение, така и по време на неговото изпълнение“ не може да надхвърлят 12 % от допустимите разходи по точки т. 1, 2 и 3.
  • Разходите свързани с попълване на анализ разходи-ползи (финансов анализ), извършване на предпроектни проучвания и окомплектоване на пакета от документи и консултантски услуги, свързани с изпълнението, и отчитане на дейностите по проекта до изплащане на помощта не могат да надхвърлят 5 % от общия размер на допустимите разходи по точки т. 1, 2 и 3.

Разходите за закупуването или вземането на лизинг на нови машини и оборудване, обзавеждане до пазарната цена на актива и придобиването или развитието на компютърен софтуер и придобиването на патенти, лицензи, авторски права, търговски марки до пазарната им стойност и са допустими в случай, че са необходими и допринасят за постигане на целите на проекта и кандидатът и обосновал в проектното предложение тяхната необходимост.

Дейностите и разходите по проекта, с изключение на разходите по точка 4 са допустими, ако са извършени след подаване на проектното предложение, независимо дали всички свързани с тях плащания са направени.

Закупуването чрез финансов лизинг на активите е допустимо, при условие че бенефициентът стане собственик на съответния актив не по-късно от датата на подаване на искането за междинно или окончателно плащане за същия актив.

Предложените от кандидатите разходи, включени в проектното предложение следа да бъдат основателни и определени на база на пазарни цени.

Не са допустими за подпомагане оперативни разходи. Разходите са допустими само ако са извършени след подаване на заявлението за подпомагане, с изключение на общите разходи.

Предложените от кандидатите разходи, включени в проектното предложение, следва да бъдат основателни и определени на база на пазарни цени.

Период за прием:

Настоящата процедура е с два крайни срока за кандидатстване:

Първи краен срок за подаване на проектните предложения:

Начален срок: 18.09.2024 г.

Краен срок: 19.10.2024, 17:00 часа

Втори краен срок за подаване на проектните предложения:

Начален срок: 01.10.2024 г.

Краен срок: 01.11.2024, 17:00 часа

Бюджет на приема:

Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата чрез подбор на проектни предложения за втори прием е в размер на 33 700,00 лева.

Минимален и максимален размер на финансовата помощ, предоставяна за проект:

  • Максималният размер на безвъзмездната финансова помощ по проект не може да надхвърля 11000,00 лв. Разликата между пълния размер на допустимите за финансово подпомагане разходи и размера на финансовата помощ се осигурява от кандидата, като участието на кандидата може да бъде само в парична форма.
  • Минимален размер на общите допустими разходи за един проект: 5 000,00 лв.
  • Максимален размер на общите допустими разходи за един проект: 11 000,00 лв.

Интензитет на подпомагане:

  • 100 на сто от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи за проекти, които след извършване на инвестицията не генерират нетни приходи;
  • 75 на сто от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи за проекти, които се установи, че след извършване на инвестицията ще генерират нетни приходи.

Начин на подаване на проектни предложения:

Подаването на проектното предложение по настоящата процедура се извършва изцяло по електронен път чрез попълване на уеб базиран формуляр за кандидатстване и подаване на придружителните документи чрез Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България (ИСУН 2020) единствено с използването на Квалифициран електронен подпис (КЕП), чрез модула „Е-кандидатстване“ на следния интернет адрес: https://eumis2020.government.bg.

Критерии за оценка на проектните предложения:

Постъпилите проектни предложения се оценяват в съответствие със следните критерии:

Критерии за оценка Тежест на показателите
1. Проектното предложение включва инвестиции според културната и обществената значимост на обекта: 25
1.1 Обектът, предмет на инвестицията е със статут на недвижима културна ценност с категория „световно значение“ или „национално значение“ 25
1.2 Обектът, предмет на инвестицията е разположен на територията на населено място със статут на недвижима културна ценност с категория „национално значение“ 15
1.3 Обектът, предмет на инвестицията е със статут на недвижима културна ценност с категория „местно значение“ 10
2. Брой население, което ще се възползва от резултатите по проектното предложение: 15
2.1 Общо население до 500 души по данни на НСИ към края на годината, предхождаща датата на кандидатстване 5
2.2 Общо население от 501 до 1000 души по данни на НСИ към края на годината, предхождаща датата на кандидатстване 10
2.3 Общо население над 1001 души по данни на НСИ към края на годината, предхождаща датата на кандидатстване 15
3. Дейностите по проектното предложение не генерират приходи за бенефициента 15
4. Дейностите по проектното предложение включват изграждането на достъпна архитектурна среда (инфраструктура) за хора с увреждания 10
5. Посочени са конкретни задачи и отговорности на бенефициента/ ползвателите/ социални или публични партньори/ местни институции и др. за поддръжка на резултатите от проекта (обоснована устойчивост на проекта) 10
6. Проектното предложение ще създаде нови работни места при изпълнение на допустимите дейности. Ще бъде наемана местна работна ръка над 5 души 5
7. Проектното предложение включва дейности с позитивен принос към околната среда 5
7.1 Над 30 % от инвестициите са насочени към дейности, опазващи околната среда 3
7.2 Над 50 % от инвестициите са насочени към дейности, опазващи околната среда 5
8. Проектното предложение предвижда използването на местни доставчици на стоки и/или услуги 5
9. Кандидатът не е получавал подкрепа от ЕС за подобна инвестиция 5
10. Проектното предложение отговаря на приоритетите на общинските планове за развитие, приети от общинските съвети 5
  Максимален брой точки: 100

 

За да бъде предложено за финансиране едно проектно предложение, общата крайна оценка на етап техническа и финансова оценка трябва да е равна или по-голяма от 10 точки.

           Лица за контакт и място за достъп до подробна информация:

Кандидатите могат да зададат допълнителни въпроси и да искат разяснения във връзка с Условията за кандидатстване до 3 седмици преди крайния срок за подаване на проектни предложения. Допълнителни въпроси могат да се задават в ИСУН 2020 чрез модул “Електронно кандидатстване“, Процедура чрез подбор на проектни предложения с няколко крайни срока за кандидатстване № BG06RDNP001-19.706 МИГ „Струма – Симитли, Кресна и Струмяни“, Мярка 7.6 „Проучвания и инвестиции, свързани с поддържане, възстановяване и подобряване на културното и природното наследство на територията на МИГ “Струма”“, „Разяснения по процедурата“. Разясненията се утвърждават от председателя на УС на МИГ или от оправомощено от него лице. Разясненията се дават по отношение на условията за кандидатстване, не съдържат становище относно качеството на проектните предложения и са задължителни за всички кандидати. Отговорите на въпросите на кандидатите се публикуват в ИСУН 2020.

Подробна информация и документите за кандидатстване са достъпни:

  • в ИСУН 2020 на адрес: https://eumis2020.government.bg;
  • на официалната интернет страницата на МИГ „Струма – Симитли, Кресна и Струмяни“: http://www.mig-struma.eu;
  • в офисът на МИГ „Струма – Симитли, Кресна и Струмяни“, находящ се в гр. Симитли, ул. „Христо Ботев“ № 27.

Лица за контакт:

  • Веселин Димитров – Изпълнителен директор, телефон: 0882/444 855;
  • Ивайло Костадинов – Технически сътрудник, телефон: 0882/444826.

Настоящият документ е изготвен в изпълнение на дейностите по Споразумение № РД 50-47/03.05.2018 г. за изпълнение на Стратегията за Водено от общностите местно развитие на Сдружение „МИГ Струма – Симитли, Кресна и Струмяни“

 



Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *