ОБЯВА – МИГ СТРУМА
О Б Я В А
МЕСТНА ИНИЦИАТИВНА ГРУПА „СТРУМА – СИМИТЛИ, КРЕСНА И СТРУМЯНИ“ ОТКРИВА Процедура чрез подбор на проектни предложения с няколко крайни срока за кандидатстване № BG06RDNP001-19.703 МИГ СТРУМА- СИМИТЛИ, КРЕСНА И СТРУМЯНИ МЯРКА 4.1 „Подкрепа за инвестиции в земеделски стопанства” от стратегията за ВОМР
МИГ „Струма – Симитли, Кресна и Струмяни“ обявява Процедура чрез подбор на проектни предложения с няколко крайни срока за кандидатстване № BG06RDNP001-19.703 МИГ „Струма – Симитли, Кресна и Струмяни“, Мярка 4.1 „Подкрепа за инвестиции в земеделски стопанства“ от Стратегията за ВОМР, финансирана от ПРСР 2014 – 2020 г. Процедурата се обявява в рамките на прилагане на подмярка 19.2 „Прилагане на операции в рамките на стратегии за Водено от общностите местно развитие“ на мярка 19 „Водено от общностите местно развитие“ от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г.
Цел на настоящата процедура е:
Целта на процедурата е предоставянето на безвъзмездна финансова помощ за инвестиции в земеделските стопанства, които ще доведат до повишаване конкурентоспособността на земеделието на територията на МИГ „Струма – Симитли, Кресна и Струмяни“ чрез:
- Модернизиране на физическия капитал, нематериални активи, свързани с организацията и управление на стопанствата.
- Въвеждане на нови и енергоспестяващи технологии.
- Подобряване на пред пазарната подготовка и съхранение на продукцията.
Допустими кандидати по процедурата са:
- Земеделски производители (физически и юридически лица):
- Кандидатите за подпомагане следва да са регистрирани земеделски производители в съответствие със Закона за подпомагане на земеделските производители и Наредба № 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители;
- Минимален стандартен производствен обем на стопанството под 8 000 евро;
- Кандидатите за подпомагане юридически лица трябва да са регистрирани по Търговския закон или Закона за кооперациите и следва да докажат приход от земеделска дейност и/или приход от услуги директно свързани със земеделска дейност и/или преработка на земеделска продукция и/или участие и подпомагане по схемата за единно плащане на площ. Изискването не се прилага за кандидати създадени до 1 година преди кандидатстването за проекти с инвестиции в секторите „Животновъдство”, „Плодове и зеленчуци” и „Производство на етерично – маслени и медицински култури”.
- Групи/ Организации на производители:
- 1 Кандидатите трябва да са признати като група/организация на производители, в съответствие с националното и/или европейското законодателство за организации на производители и/или одобрени за финансова помощ по мярка 9 „Учредяване на групи и организации на производители” от ПРСР 2014 – 2020 г.;
- 2 Инвестициите следва да са свързани с основата земеделска дейност на членовете на организацията, която е основна и за организацията.
- Получателят на финансова помощ трябва да има постоянен адрес – за физическите лица, и седалище и адрес на управление – за еднолични търговци и юридическите лица, на територията на действие на МИГ „Струма – Симитли, Кресна и Струмяни“ и да осъществява дейностите по проекта на територията на действие на МИГ.
Допустими за финансиране са следните дейности:
- Инвестиции в материални и нематериални активи в новосъздадени и съществуващи земеделските стопанства на за покриване нуждите на същите, съобразени с техният капацитет. Подкрепата ще бъде насочена към инвестиции, свързани с:
- Инвестиции за модернизация и механизация пряко свързана с намаляване на производствените разходи и повишаване производителността на труда;
- Инвестиции за постигане съответствие с нововъведени стандарти на Общността приложими за съответните стопанства;
- Инвестиции пряко свързани с подобряване на енергийната ефективност на стопанствата;
- Инвестиции за съхранение на земеделската продукция с цел запазване качеството на продукцията;
- Инвестиции в машини и съоръжения за опазване на околната среда, включително за съхранение на оборска тор;
- Инвестиции в недвижима собственост свързана с дейността на земеделските стопанства;
- Инвестиции за създаване и/или презасаждане на трайни насаждения, десертни лозя, медоносни дървесни видове за производство на мед и бързо растящи храсти и дървесни видове за производство на биоенергия;
- Инвестиции за производство на енергия от възобновяеми енергийни източници за нуждите на земеделските стопанства.
Допустими разходи по мярката са:
- Инвестиции в материални активи:
- Закупуване/придобиване, строителство или обновяване на сгради и друга недвижима собственост, използвана за земеделското производство в стопанство, включително такава използвани за опазване на околната среда.
- Закупуване и/или инсталиране на нови машини, съоръжения и оборудване, необходими за подобряване на земеделския производствен процес, включително свързани с опазване на околната среда, съхранение и подготовка за продажба на земеделска продукция от стопанството, получаване на топлинна и/или електро-енергия, необходими за земеделските дейности в стопанството, подобряване на енергийната ефективност.
- Създаване и/или презасаждане на трайни насаждения, вкл. трайни насаждения от десертни лозя, медоносни дървесни видове (за производство на мед) и други бързо растящи храсти и дървесни видове, използвани за производство на био-енергия.
- Инвестиции за постигане на съответствие с нововъведените стандарти на Общността.
- Инвестиции за съоръжения и съответно оборудване необходимо за производството на мед и други пчелни продукти, и за развъждането на пчели-майки.
- Закупуване на земя, необходима за изграждане/ модернизиране на сгради, помещения и други недвижими активи предназначени за земеделските производствени дейности и/или за създаване/презасаждане на трайни насаждения (до 10 % от общия размер на допустимите инвестиционни разходи).
- Закупуване на специализирани земеделски транспортни средства – като например камиони, цистерни за събиране мляко, хладилни превозни средства за транспортиране на продукция, превозни средства за транспортиране на живи животни и птици, и др.
- Разходи за ноу-хау, придобиване на патенти права и лицензи, разходи за регистрация на търговски марки и процеси необходими за изготвяне и изпълнение на проекта.
- Закупуване на софтуер.
- Разходите свързани с достигане съответствие с международни признати стандарти, като: въвеждане на системи за управление на качеството в земеделските стопанства, въвеждане на добри производствени практики, подготовка за сертификация.
- Общи разходи свързани със съответния проект за предпроектни проучвания, такси, хонорари за архитекти, инженери и консултантски услуги, консултации за екологична и икономическа устойчивост на проекти, проучвания за техническа осъществимост на проекта. Тези разходи не могат да надхвърлят 12% от общия размер на допустимите разходи по проекта.
Период за прием:
Настоящата процедура е с два крайни срока за кандидатстване:
Първи краен срок за подаване на проектните предложения:
Начален срок: 27.09.2024 г.
Краен срок: 31.10.2024 г., 17:00 часа
Втори краен срок за подаване на проектните предложения:
Начален срок: 11.11.2024 г.
Краен срок: 13.12.2024 г. 17:00 часа
ВАЖНО! Втори прием по настоящата процедура ще се проведе при наличие на остатъчни финансови средства след първия прием.
Бюджет на приема:
Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата чрез подбор на проектни предложения за приема е в размер на 50 000,00 лева.
Минимален и максимален размер на финансовата помощ, предоставяна за проект:
- Максималният размер на безвъзмездната финансова помощ по проект не може да надхвърля 75 000 лв. Разликата между пълния размер на допустимите за финансово подпомагане разходи и размера на финансовата помощ се осигурява от кандидата, като участието на кандидата може да бъде само в парична форма.
- Минимален размер на общите допустими разходи за проект – 25 000 лв.
- Максимален размер на общите допустими разходи за проект – 75 000 лв.
Интензитет на финансовата помощ:
- Финансовата помощ е в размер на 50% от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи, като същата може да се увеличава на база общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи в следните случаи:
Максималният размер на финансовата помощ за проект, отговарящ и на двете условия не може да бъде повече от 70% от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи.
Начин на подаване на проектни предложения:
Подаването на проектното предложение по настоящата процедура се извършва изцяло по електронен път чрез попълване на уеб базиран формуляр за кандидатстване и подаване на придружителните документи чрез Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България (ИСУН 2020) единствено с използването на Квалифициран електронен подпис (КЕП), чрез модула „Е-кандидатстване“ на следния интернет адрес: https://eumis2020.government.bg.
Критерии за оценка на проектните предложения:
Постъпилите проектни предложения се оценяват в съответствие със следните критерии:
№ | Критерии за оценка | Тежест на показателите |
1. | Инвестициите по проектното предложение са в приоритетните сектори „Животновъдство”, „Плодове и зеленчуци” или „Етеричномаслени и медицински култури” | 25 |
1.1 | Над 30 % от инвестициите са в посочените сектори | 15 |
1.2 | Над 50 % от инвестициите са в посочените сектори | 20 |
1.3 | Над 70 % от инвестициите са в посочените сектори | 25 |
2. | Кандидатът е млад фермер, който е физическо лице или едноличен търговец на възраст от 18 навършени до 40 не навършени години, към датата на кандидатстване или жена на възраст до 40 навършени години, към датата на кандидатстване | 10 |
3. | Проектно предложение с инвестиции в стопанство за производство на биологични продукти и/или стопанство в преход към биологично производство | 10 |
4. | Проектното предложение създава нови работни места в стопанството | 15 |
4.1 | Създаване на минимум 1 работно място | 8 |
4.2 | Създаване на 2 и повече работни места | 15 |
5. | Минимум 10 % от допустимите инвестиционни разходи са за подобряване на енергийната ефективност на стопанството | 15 |
6. | Минимум 10 % от допустимите инвестиционни разходи са за иновации[3] в стопанството | 15 |
7. | Собственикът и представляващият кандидата не са получавали подкрепа от ПРСР 2007 – 2013 и/или 2014 – 2020 г., независимо дали чрез кандидата или чрез друго юридическо лице, в което участват за подобна инвестиция | 5 |
8. | Проектът предвижда използването на местни доставчици на стоки и/или услуги | 5 |
Максимален брой точки: | 100 |
За да бъде предложено за финансиране едно проектно предложение, общата крайна оценка на етап „Техническа и финансова оценка“ трябва да е равна или по-голяма от 10 точки.
Лица за контакт и място за достъп до подробна информация:
Кандидатите могат да зададат допълнителни въпроси и да искат разяснения във връзка с Условията за кандидатстване до 3 седмици преди крайния срок за подаване на проектни предложения. Допълнителни въпроси могат да се задават в ИСУН 2020 чрез модул “Електронно кандидатстване“, процедура BG06RDNP001-19.703 МИГ „Струма – Симитли, Кресна и Струмяни“, Мярка 4.1 „Подкрепа за инвестиции в земеделски стопанства“, „Разяснения по процедурата“. Разясненията се утвърждават от председателя на УС на МИГ или от оправомощено от него лице. Разясненията се дават по отношение на условията за кандидатстване, не съдържат становище относно качеството на проектните предложения и са задължителни за всички кандидати. Отговорите на въпросите на кандидатите се публикуват в ИСУН 2020.
Подробна информация и документите за кандидатстване са достъпни:
- в ИСУН 2020 на адрес: https://eumis2020.government.bg;
- на официалната интернет страницата на МИГ „Струма – Симитли, Кресна и Струмяни“: http://www.mig-struma.eu;
- в офисът на МИГ „Струма – Симитли, Кресна и Струмяни“, находящ се в гр. Симитли, ул. „Христо Ботев“ № 27.
Лица за контакт:
- Веселин Димитров – Изпълнителен директор, телефон: 0882/444 855;
- Ивайло Костадинов – Технически сътрудник, телефон: 0882/444 826.
[1] Млади земеделски стопани са лица, които към момента на подаване на заявлението за подпомагане са на възраст между 18 и не повече от 40 години и притежават съответни професионални умения и компетентности и се установяват за пръв път като ръководител на земеделско стопанство или вече са се установили през петте години преди подаване на заявлението за подпомагане. Когато кандидати за подпомагане са юридически лица, за да се считат за млади земеделски стопани, те следва да отговарят на изискванията по чл. 2 от Делегиран регламент № 807/2014 на Комисията от 11 март 2014 г. за допълнение на някои разпоредби на Регламент (ЕС) на Европейския парламент и на Съвета.
[2] Необлагодетелствен район се определя съгласно Наредбата за определяне на критериите за необлагодетелстваните райони и териториалния им обхват, приета с ПМС № 30 от 2008 г. (обн., ДВ, бр. 20 от 2008 г.; изм., бр. 53 от 2011 г.).
[3] „Иновации“ са: иновативен продукт произвеждан от стопанството/предприятието, въвеждане на нов производствен процес (машини, съоръжения и оборудване) или нова практика, въвеждане на нова организационна форма, включително маркетинг.
Настоящият документ е изготвен в изпълнение на дейностите по Споразумение № РД 50-47/03.05.2018 г. за изпълнение на Стратегията за Водено от общностите местно развитие на Сдружение „МИГ Струма – Симитли, Кресна и Струмяни“