Как се формира рекордният преференциален вот, който размества листите в Благоевградско?
Стефан Апостолов е депутат в осми поред състав на Народното събрание на Република България. За първи път е избран за народен представител на редовни парламентарни избори през месец март 2017 година с рекорден брой преференции. От тогава до днес са проведени седем предсрочни избора за народни представители. Броят преференции, с които Стефан Апостолов е избран при всеки произведен избор, е константа – около 7 000 преференциални гласове. Повечето от община Симитли, но и стотици гласове персонална подкрепа за Апостолов в избора от Благоевград, Петрич, Сатовча…, с преференция във всяко населено място в региона. На мнозина политици, общественици, анализатори, медии в България им прави впечатление: как се вадят толкова много гласове на избори? Нарочени за „схема“ в гласуването и избирането, първият сред равни, кметът на община Симитли Апостол Апостолов, баща на Стефан Апостолов говори „Тази сутрин“ по покана на телевизията.
bTV потърси отговорите „Как“. В ефира на „Тази сутрин“ питаха как над 97% от гласовете за ГЕРБ в секции в община Симитли са с преференция на Стефан Апостолов?
Тази персонална подкрепа е своего оценка за свършена работа и вършена работа на депутата. Да, в СИК в село Осеново преференциите за Стефан Апостолов са над 97%, но в Осеново е основно ремонтиран довеждащият път до селото и е обезпечен ремонт на всички все още неасфалтирани в Осеново улици. Средствата са осигурени с депутатската помощ по Инвестиционната програма за общините, заложена в чл.107 от Закона за държавния бюджет. С настояване за средства на „неговата община“, с пари по същата програма са изградени и новият стадион в село Полена, паркът в село Крупник, тротоарите в село Полето, централната улица в село железница и старият път за Благоевград, улична мрежа в село Брежани и град Симитли. Със средства, осигурени с депутатско лоби, са ремонтирани покривите на училищата в Симитли и Крупник, детските градини в град Симитли… логично обяснение за високата лична изборна подкрепа.
В ефира на „Тази сутрин“ питаха как Стефан Апостолов не е написал нито един закон, предвид очакванията на обществото – депутатът да пише закони?
Стефан Апостолов не е юрист. Той по образование е финансист. Не е написал и не се е подписал като вносител на закон, но е инициатор на редица значими социални и икономически промени, предимно подчинени на неговата кауза още от първия му избор като депутат през 2017 година: да помага на семейства с репродуктивни проблеми в България. Освен че всеки месец дарява част от заплатата си за ин-витро процедури, по инициатива на Стефан Апостолов е увеличена държавната помощ за ин-витро, както и държавата да отпуска финансиране и при процедури с донорска яйцеклетка. Стефан Апостолов е инициатор и на промяната в социалното законодателство – при смърт, наследниците да унаследяват парите на починалото лице, които средства до сега са оставали в осигурителните фондове.
„Хората в нашата община разбраха колко е важно да имат местен депутат. Да имат депутат, който могат да срещнат всеки ден на улицата – да поговорят с него, да споделят проблемите си и да потърсят помощ“ – участието в „Тази сутрин“ на кмета на община Симитли, баща на депутата Стефан Апостолов, с когото работят в пълен синхрон за развитието на тяхната община, можете да видите ТУК.